İnsanlığın şuurlu kutuluşu…/Orhan Karakuş

resimmmmmmmmmEtnisite ve inanış kökenli ; “bencil ve ilkel varlık”…
Bu başlığı çağımızda modernlik denilen küresel-emperyal kapitalist sistem odakların mafiil aktörlerince kendi ruh hallerini dünyanın kahır ekseriyetli sıradan geri kalanına yansıtması olarak tanımlıyorum. İletişim ve enformasyonda devasa teknik donanıma sahip mali oligarşinin yapısal güçleri: şeytani emel donanımlı haris bir ruhla ; kadim insanı ,hoyratlaştırmak, estetik ve vicdani duyarlılığa açık fıtratını bu kavramla alt kültürele odaklayıp kendine yönelecek muhalefeti içe bükme ve birbirini boğazlatma , it dalaşı yaşatmak için bölüp yönetme siyaseti gütmektedirler.
Kim ki kendini ırkı-kavimsel ve inanış özellikleri üzerinden “ötekine” dayatır ve karşı tutum alır bu nefsi düzeneğin üreteci olur. İşte içsel olarak yaşadığımız bu karmaşada sanal gerilim kuklacının ipine bağlanma körleşmesidir. Adını asil yüce(… )millet, biricik kutsal(… )inanç,(…)etnisite temeli özgürlükçü hareket v.b. ne denirse densin “kuklacıya ortalık figürü” olmaktadırlar.
Üns’yeti kavrama erekli düzgün insan…
Kul hakkını yiyen , düzenin necis bağları ile beslenen , haksızlığa susup masumiyete kör bakan ilkel insanlar her yanımızı kaplamış, bu mülkiyetçi düzende olgun ve nefsi mütmain insan olabilmek hemen hemen yok gibi…Mülkiyeti yaşam tarzını merkezine koyan, kar hırsını ve köşe dönmeciliği vazgeçilmez kılan bu düzende insanlık bir garabet halde bir kanalizasyon gibi akmakta… Herkes kendini bencillikle dünyanın merkezinde görüyor. Akıllıyım akılı gel bana takıl. Vicdanı ve irfanı hür, özgüveni gür özgün birey mumla aranıyor.
Yeni yaşam tarzlı bir uygarlık tanımlayarak sulh ve hakkaniyet temelli bir yaşam tarzını tüm halik olmuşlarla birilikte gerçekleme yolu açılmadan ferah ve temiz bir yeryüzü yaşamı olamayacak. Akşam başımızı yastığa hüzünle koyup sabah karabasanlı haberlerle gözümüzü açıyoruz. Öyle günler yaşıyoruz ki yüzümüz ekşi, ağız tadımız bozuk…Herkes gizlice kendine bu gidişat kıyamete alamet mi ?diye soruyor…Çıkış yolu arayanlar karanlıkta el yordamı ile güvensiz/güvenliksiz tek başına yürüyor.Bu temiz ruh akışını gözeneklerden ırmağa ve denize dönüştürmek ise durumun bilincine erenlerce yakıcı bir görev…

Baki selamlar…

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>