Gazeteci Sedef Kabaş’ın evine polis baskını; Gözaltına alındı, bilgisayarına el konuldu

ZAMAN.COM.TR

30 Aralık 2014, Salı

Sosyal medyadan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına takipsizlik verilmesini eleştirmek amacıyla paylaştığı mesajı nedeniyle gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, serbest bırakıldı.

 Twitter hesabından attığı mesajda İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nu hedef gösterdiği iddiasıyla gözaltına alınan Kabaş, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Basın suçları savcısı Vedat Yiğit’e ifade veren Kabaş, amacının yolsuzluk soruşturmalarına verilen takipsizlik kararına tepki göstermek olduğunu, kimseyi hedef gösterme amacının bulunmadığını söyledi.

Savcılık sorgusunun ardından serbest kalan Kabaş, adli kontrol talebiyle mahkemeye gönderildi. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği’nde de aynı ifadeleri tekrarlayan Kabaş hakkında adli kontrol talebi kabul edilmedi.

Adliye çıkışında açıklama yapan Kabaş, “Sabah evime 3 polis geldi. Ellerinde arama kararı olduğunu söylediler. Evimin aranacağını söylediler. İçeri girdiler ve genel bir arama yaptılar. Tümüyle savcılığın bir emri üzerine arama kararı verilmiş. Ardından cep telefonum, bütün işimi yaptığım bir anlamda bürom olan bilgisayarıma ve oğlumun daha çok çizgi film seyretmek için kullandığı iPad’ine el koydular. Tutanak tuttular. İfademi aldılar. Ardından savcılığa sevk edildim.” dedi.

Suçlamanın terörle mücadele yapan kişileri hedef göstermek olduğunu kaydeden Kabaş, “Habuki tam tersi. Her zaman terörle mücadele edenleri alkışladım. Benim eleştirim 17 Aralık soruşturması kapsamında yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvet gibi suçlar konusunda ciddi şüphesi olan kişilerle ilgili gerekli soruşturma ve takip yapılmadan dosyanın kapatılmasına yönelik bir eleştiriden ibarettir. Tweetimde zaten vardır. Herkese açık.” diye konuştu.

Kabaş, “Savcıya verdiğim ifade sonrasında tehdit adıyla sevk yapıldı. Değerli hakim ifademi aldı ve tweetimi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın evine polis baskını

Sosyal medya Twitter hesabından 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet olaylarına tepki göstermek için mesaj paylaşan gazeteci ve TV spikeri Sedef Kabaş gözaltına alındı. Evinde arama yapılan Kabaş, İstanbul Barosunu arayarak kendisine bir avukat göndermelerini istedi. Kabaş, Emniyet’teki sorgulamanın ardından savcılığa, oradan da ‘adli kontrol’ talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcılık başka bir konu ile ilgili Kabaş’ın pazartesi günü ifadesini alacak. Edinilen bilgilere göre, Gazeteci Sedef  Kabaş, 17-25 Yolsuzluk ve rüşvet olaylarının üzerinin kapatılmasına tepki gösterdi. İddiaya göre Dosyaların kapatan savcıları eleştiren Kabaş, “Bu ismi unutmayın” şeklinde bir tweet attı.

Savcının suç duyurusu üzerine ise hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Kabaş’ın İstanbul Çekmeköy’deki evine bu sabah polis gitti ve bilgisayarına el koydu. İstanbul barosunu arayarak durum hakkında bilgi veren Kabaş, avukat konusunda kendisine yardımcı olmalarını talep etti.

KABAŞ: İPAD’İME, TELEFONUMA VE BİLGİSAYARIMA EL KONULDU

Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürülen Kabaş, “terörle mücadelede görev almış şahısları hedef göstermek” iddiasıyla evinde arama yapıldığını ve gözaltına alındığını söyledi. Radikal’e konuşan Kabaş, evde genel bir arama yapıldığı, ipad’ine, bilgisayarına ve cep telefonuna el konduğunu ifade etti. Kabaş, “Hukuka inanıyorum. Hâlâ hukuka inanan insanların olduğunu düşünüyorum” dedi.

MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

GYolsuzluk operasyonlarıyla ilgili attığı twett nedeniyle gözaltına alınan gazeteci ve televizyon spikeri Sedef Kabaş, önce adliyeye sonra da ‘adli kontrol’ talebile mahkemeye sevk edildi. Savcılık Kabaş’ın ifadesini pazartesi günü alacak.

’17 ARALIK’IN KAPATILMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİM

Gazeteci Kabaş, adliyeye gelişi sırasında neden gözaltına alındığı yönündeki soruya, “17 Aralık süreciyle ilgili attığım bir tweet. Soruşturmanın kapatılmaması gerektiğine inandığımı söyledim.” cevabını verdi.

‘BEN BURADA İFADE VERİRKEN ZARRAB TATİLİNİ NEREDE GEÇİRİYOR?’

Yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili attığı twett nedeniyle gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen gazeteci ve televizyon spikeri Sedef Kabaş’a milletvekillerinden destek geldi. CHP Milletvekili Payev, Sedef Kabaş’ın gözaltına alınarak götürüldüğü Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü önüne geldi.

Payev şöyle konuştu: “İfade özgürlüğüne destek için buradayız. Sedef Kabaş ile içerde konuştuğumda ‘acaba ben burada ifade verdiğimde Reza Zarrab yılbaşı tatilin nerede geçiriyor’ şeklinde bir mesajda oldu. Hırsılar dışarıdayken ülkesini düşünen insanların tutuklanması herhalde sözde özgürlükçü Davutoğlu’nun Türkiyesine çok iyi örnek olduğunu düşünüyorum. Bu olamaması gerek. Bir gazetecenin dayanaksız bir şeklide savcılığa sevk edilmesini anlamak çok zor. Akıl alacak bir iş olmadığını düşünüyorum.”

17 Aralık yolsuzluğunun kapatılması ile ilgili Kabaş’ın attığı bir tweet nedeni ile gözaltına alındığını söyleyen Payev, “İçinde bir hakaret olmamasına rağmen dosyayı kapatan bir savcıya işaret eden bir tweet. Bu konuda bilgisayarına el konulması çocuğunun aypetini el konulması inanılmaz uygulamalar. Hepsi hukuka aykırı olarak yapılıyor. Polis devletinin hileli uygulamaları ile karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu.

MHP’Lİ TÜRKKAN: BUGÜN SES ÇIKARMAYAN KAPISINDA POLİSİ BEKLESİN

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Twitter hesabında 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet olaylarına tepki göstermek için mesaj yazan, gazeteci ve televizyon sunucusu Sedef Kabaş’ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Türkkan, kendi Twitter hesabında, “Bugün Sedef Kabaş için ses çıkarmayan, kapısında polisi beklesin. Dönem zulüm dönemi. Zulme sessiz kalanlar, en az zalim kadar suçludur.” yazdı.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>